Starostlivosti o Ľalie
Miesto a starostlivosť
![]() |
![]() |
Dôležitá je dobre priepustná pôda, aby cibule nehnili. Väčšina ľalií obľubuje slnko, ale vďačné sú za zatienené „nohy". Vysadiť k nim môžete flox alebo iberku. Mnohé z nich sú vhodné aj do nádob - napríklad odroda Butter Pixie. Aby cibule prečkali chladné obdobie, mali by sa črepníky obaliť do bublinkovej fólie alebo tkaniny.
V záhone i v črepníku pôsobia ľalie lepšie, ak sa vysádzajú v skupinách. Vyberie sa väčší črepník, aby sa mohlo doň zasadiť viac cibúľ. Väčšina ľalií sa sadí na jeseň alebo na začiatku jari.
Ľalie nekvitnú
Ak ľalie v záhrade nekvitnú, je to pravdepodobne vinou kvality pôdy. Väčšina z nich totiž uprednostňuje kyprú a mierne kyslú pôdu. Ak ich hnojíte hnojivom na rododendrony, vydržia dlho zdravé a husté. Ľalia zlatohlavá (Lilium martagon ) a Ľalia biela (Lilium candidum) sa dobre cítia v mierne vápenatej pôde. Majte vždy na pamäti, že ľalie potrebujú „hlavu" na slnku a „nohy" v tieni. Lilium candidum sa sadí v auguste, aby do jesene vytvorili listy a cibule sa sadia 1 - 3 cm hlboko.
Ľalie v črepníku
PixieVrchná vrstva substrátu by mala byť dvakrát tak vysoká, ako je výška cibule - teda nad 5 cm vysokou cibuľou je asi 10 cm vrstva substrátu. Na dne musí byť drenážna vrstva vysoká asi 5 cm. Substrát musí byť humózny. Na zimu sa zakryjú jutovinou alebo tkaninou.
Ľalie v záhone
Na dno jamy sa dá asi 5 cm vysoká vrstva piesku a doplní sa zemina. Pri výsadbe v zime sa dáva ako ochrana pred mrazom vrstva lístia. Ak chcete cibule chrániť pred hlodavcami, vysaďte ich do košíkov z drôtu.
Škodca číslo 1
Najväčším škodcom na ľaliách je Ľaliovník obyčajný. Tento škodca necháva vyžrané miesta na listoch a kvetoch a žlto-hnedé larvy, ktoré sa objavia na konci jari. Ak je napadnutie menšie, stačí ich iba zozbierať, pri väčšom výskyte sa použije preparát.
Rozmnožovanie ľalií: Ľalie sa rozmnožujú stomkovými pacibuľkami, dcérskymi cibuľkami, šupinami a semenami.
![]() |
![]() |
![]() |