Ako sa starat o lalie
Miesto a starostlivosť
![]() |
![]() |
V záhone i v črepníku pôsobia ľalie lepšie, ak sa vysádzajú v skupinách. Vyberie sa väčší črepník, aby sa mohlo doň zasadiť viac cibúľ. Väčšina ľalií sa sadí na jeseň alebo na začiatku jari.
Ľalie v črepníku
Vrchná vrstva substrátu by mala byť dvakrát tak vysoká, ako je výška cibule - teda nad 5 cm vysokou cibuľou je asi 10 cm vrstva substrátu. Na dne musí byť drenážna vrstva vysoká asi 5 cm. Substrát musí byť humózny. Na zimu sa zakryjú jutovinou alebo tkaninou.
Ľalie v záhone
Na dno jamy sa dá asi 5 cm vysoká vrstva piesku a doplní sa zemina. Pri výsadbe v zime sa dáva ako ochrana pred mrazom vrstva lístia. Ak chcete cibule chrániť pred hlodavcami, vysaďte ich do košíkov z drôtu.
Škodca číslo 1
Najväčším škodcom na ľaliách je Ľaliovník obyčajný. Tento škodca necháva vyžrané miesta na listoch a kvetoch a žlto-hnedé larvy, ktoré sa objavia na konci jari. Ak je napadnutie menšie, stačí ich iba zozbierať, pri väčšom výskyte sa použije preparát.
Rozmnožovanie ľalií
Ľalie sa rozmnožujú stonkovými pacibuľkami, dcérskymi cibuľkami, šupinami a semenami.
Rozmnožovanie pacibuľkami
Niektoré druhy vytvárajú v pazuchách listov a na báze starej stonky dcérske cibule. Dozrievajú po odkvitnutí na konci leta. Keď sa dajú ľahko uvoľniť prstami, odoberú sa a ďalej sa pestujú. Do črepníka sa vloží viacero pacibuliek. Na jeseň v nasledujúcom roku ich môžete vysadiť do záhrady alebo väčších črepníkov.